close

Cart

Cart

Postane İstanbul’ da Sofia Symeonidou ile buluşuyoruz.

Sevgili İstanbul Psikodrama Derneği Üyemiz,

8 Aralık 2023 tarihinde, saat 18.00 ile 20.00 arasında Postane İstanbul’ da Sofia Symeonidou ile
buluşuyoruz.

Uluslararası Katılımlı 46. Grup Psikoterapileri Kongresi’nde Bergama’da tanıştığımız ve tekrar buluşmayı heyecanla beklediğimiz Psikodrama ve Grup Terapileri yöneticisi ve eğiticisi Sofia Symeonidou, sosyodrama ve travma çerçevesinde Prof. Dr. Arşaluys Kayır moderatörlüğünde bir çalışma yapacak.

İstanbul Psikodrama Derneği olarak birarada olmanın sıcaklığını hissedeceğimiz, verimli bir toplantı olacağını düşünüyoruz.
Toplantıda ve ardından yapılacak kokteylde  bir arada olmayı istiyoruz.
Komşumuz Yunanistan’dan şairin dediği gibi “…gelin birlikte derin bir soluk alalım ve ellerimizi birbirimize uzatalım.”

“…Kardeşler, barış içinde ancak

derin derin soluk alır evren.

tüm evren, taşıyarak tüm düşlerini.

Kardeşler, uzatın ellerinizi.

Barış budur işte.- Yannis Ritsos”

Istanbul Psikodrama Derneği Adına
Yönetim Kurulu Başkanı Nalan Özçete

 

*18.00- 20.00 ARASINDA YAPILACAK ÇALIŞMANIN ARDINDAN, 20.00- 22.00 ARASINDA KOKTEYLIMIZ OLACAKTIR. ETKINLIK IÇIN SINIRLI SAYIDA KATILIMCI KABUL EDILECEKTIR.

KATILIM ÜCRETİ 500 lira’dır.

 KAYIT VE BILGI IÇIN  bilgi@psikodramatist.com ADRESINDEN ILETIŞIM KURABILIRSINIZ.

ETKİNLİK ADRESİ:
Postane İstanbul
Bereketzade Mahallesi Camekan Sokak No:9
Galata, Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

https://postane.co/mekanlar/hol

 

ÇALIŞMANIN ÖZETİ

“Ön saflarda Psikodrama ve Sosyodrama: Sahada mültecilerle çalışan sosyal bilimciler için süpervizyon grupları.
Travmaya odaklanmak: psikodrama ve sosyodrama ile kapsayıcılığı ve hoşgörüyü güçlendirmek”
 

Bu çalışma, mültecilerle çalışan sosyal bilimcilere Moreno’nun teorisine dayanarak sağlanan iyi bir grup süpervizyonu uygulamasını göstermektedir. Söz konusu süpervizyon grupları 2016 yılından beri sürmektedir. Süpervizyon verilen kişiler Yunanistan’da yaşayan refakatsiz çocukları ve yetişkin mültecileri destekleyen bir STK’nın çalışanlarıdır. Kuruluşlarından bu yana 300’den fazla sosyal bilimci bu gruplara katılmıştır.

Sunulan modelin temel hipotezi, destek veren kişiler kendi travmatik meseleleri ile yüzleşmedikleri sürece mültecilerin travmalarını iyileştirmenin ve yaşadıkları yeni topluma entegre olmaları için onları motive etmenin mümkün olmadığıdır. Yakın zamanda yaşanmış ya da kuşaklar arası bir miras olarak aktarılan “travmanın” paylaşılması, mültecilere destek verenleri ve kendi toplumlarını etkileyen bir şimdi ve buradada karşılıklı olarak gerçekleşen bir süreçtir. Dolayısıyla travmanın iyileştirilmesi, bu otantik buluşmaya katılan tüm taraflar için faydalı etkilere sahip olacaktır. Bu anlamda travmanın iyileştirilmesi, mültecilerin sığınma talep ettikleri ülkelerdeki farkındalıklarını artırır ve entegrasyonlarını kolaylaştırır.

Çalışmanın amacı, “travma’nın evrensel varlığını kabul etmenin sosyal bilimcilerin empatisini nasıl artırdığını ve mültecileri destekleme çabalarına nasıl yardımcı olduğunu” göstermektir. Moreno’nun sosyatri felsefesine dayanan ve psikodrama ve sosyodrama yöntemlerini kullanan süpervizyon grupları, destek verenler için güvenli bir alan haline gelmekte ve kendi travmatik meseleleri ile yüzleşmelerine izin vermektedir.

Bununla birlikte travma konusunun ortaya çıkardığı evrensel bağlantıları vurgulamayı ve travmayı iyileştirmenin topluluklar üzerinde yaratabileceği karşılıklı ve dönüştürücü etkileri göstermenin yanı sıra süpervizyonun farkındalık yaratmaya nasıl katkıda bulunabileceğini ve sosyal bilimcilerin değişime aracı olmalarını nasıl destekleyebileceğini göstermeyi amaçlamaktadır.

Çalışmanın beklenen sonuçları; psikodrama ve sosyodramanın ilgili tüm taraflar üzerindeki yaratıcı etkilerini vurgulamak ve “travmaya” odaklanarak süpervizyonu geliştirmektir.  Bu etkinlik , mültecileri özgünlük ve eşitlikle nasıl karşılayabileceğimizi daha iyi anlamamıza ve toplumlarımızın daha kapsayıcı ve hoşgörülü olmasına katkıda bulunacaktır.

SOFIA SYMEONIDOU KİMDİR?
Psikoloji lisans mezunu olup Psikodrama ve Grup Terapileri yöneticisi ve eğiticisidir. Yunanistan’da yaşamaktadır. 2016’dan beri Selanik’te Psikodrama Çalışmaları Merkezi’nin yöneticiliğini yapmaktadır.

1997 yılından bu yana bir Yunan STK’sı olan ARSIS (Gençlik Desteği Sosyal Örgütü) ile işbirliği içinde insan hakları alanında çalışmaktadır. Genç suçlulara ve sosyal dışlanma tehlikesi altındaki gençlere insan hakları konusunda eğitim vermiştir. ARSIS’in bilimsel personeline ve sosyal bilimcilerine süpervizyon sağlamaktadır. Son altı yıldır, sahada mültecilerle çalışan sosyal bilimcilere destek sunmak için yeni metodolojileri organize etme ve izleme konusundaki geniş deneyimini kullanmaktadır. IAGP (Uluslararası Grup Psikoterapisi ve Grup Süreçleri Derneği) üyesidir.

https://www.psychodramathes.gr/en/sofia-symeonidou-2/

İSTANBUL PSİKODRAMA DERNEĞİ ÜYELERİ GRUP İLANLARINA ARACILIK PROTOKOLÜ

İSTANBUL PSİKODRAMA DERNEĞİ ÜYELERİ GRUP İLANLARINA ARACILIK PROTOKOLÜ

Dernek olarak üyelerimizin açacağı psikodrama gruplarının duyurulması ve desteklenmesi amacıyla birtakım düzenlemeler yapmaya karar verdik. Üyelerimizin açmayı düşündükleri gruplarla ilgili duyuruları iletişim kanallarımızda (web sitesi, Instagram vb.) yayınlanacaktır. Bu süreçte, psikodrama grubunun sorumluluğu grup yöneticilerine ait olacak olup derneğimiz, yalnızca grubun duyurulması aşamasında üyelerine destek olmayı hedeflemektedir.

Duyuruların dernek iletişim kanallarından paylaşılması ile ilgili koşullar ve yapılması gerekenler aşağıda yer almaktadır:

  • Psikodrama grubunun yöneticisinin dernek üyesi olması ve herhangi bir aidat borcunun bulunmaması gerekmektedir.
  • Yöneticinin tezini teslim edip sınavından başarı ile geçmiş olması ya da tez gruplarında süpervizör onay yazısının dosyaya eklenmesi gerekmektedir.
  • Grup yönetecek üyemizin en az bir yardımcı yönetici ile çalışması gerekmektedir.
  • Dijital duyuru bağış karşılığında yapılacaktır.
  • Çalışmanın yapılacağı mekân, psikodramatistler ve grubun amacını ve çerçevesini içeren bilgilendirme yazısının bilgi@psikodramatist.com e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.
5. IAGP Akdeniz Bölgesel Travma Konferansı Türkiye’de Düzenleniyor

“İstanbul Psikodrama Derneği üyelerine, Abdülkadir Özbek Psikodrama Dernekler Federasyonu’ndan bir duyuru geldi.”

Sevgili Üyelerimiz,

Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Dernekleri Federasyonu’nun düzenleme kurulunda yer aldığı 5. IAGP Akdeniz Bölgesel Travma Konferansı 2-5 Kasım 2023’de Antalya-Türkiye’de düzenleniyor.

Dünyadan birçok uzmanın katıldığı, pre-kongre kurslar, paneller, sunumlar, atölyeler ve büyük grup çalışmaları ile zenginleştirilmiş kongre. programına ilişkin detaylı bilgilere kongre web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kongre web sayfası:
https://www.iagptraumadisasterconferenceantalya.org

Psikodrama öğrencilerine pre-kongre kursları ve kongre kayıt için özel indirimler bulunmaktadır.

Ayrıca, Konferans sırasında çeviri (İngilizce, Almanca, Portekizce, İspanyolca, Rusça, Ukraynaca, İbranice, Arapça, Türkçe vs) yapmak isteyen meslektaşlara da katılım ücretinde indirim sağlanacaktır. Çevirmen ihtiyacı 20 kişi ile sınırlıdır.

Kongre programında psikodrama, grup analizi, grup süreçleri, sanat terapi grupları gibi farklı grup sistemlerine ilişkin içerikler yer almaktadır.

Kayıt için link:
https://www.iagptraumadisasterconferenceantalya.org/events/the-5th-iagp-mediterranean-regional-conference-for-trauma-and-disaster

Kongre kaydı için kongre web sitesinden banka havalesi yoluyla veya WISE adlı kredi kartı gibi çalışan ödeme uygulamasını kullanarak kayıt yaptırabilirsiniz.

Meslek Profesyonelleri Kayıt: 100 Euro
Psikodrama Öğrencileri:  65 Euro
Pre-konferans: 25 Euro
Kokteyl Partisi: 25 Euro
Gala Yemeği: 40 Euro

Antalya’da buluşmak dileği ile…
Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Dernekleri Federasyonu

2023 Yılı Psikodrama Eğitim Grubu Başvuruları Başladı

 

Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Dernekleri Federasyonu 2023 yılı eğitim başvuruları başladı.
Eğitime; tıp, psikoloji, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, sosyal hizmetler ve hemşirelik lisans eğitimini tamamlamış kişiler başvuruda bulunabilir.
Psikodrama hakkında ayrıntılı bilgi almak ve psikodrama eğitimine başvurmak için Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Federasyonu ve Misem web sitesini ziyaret edebilir, hazırlık aşaması başvuru formunu doldurup bizimle iletişime geçebilirsiniz.

www.psikodramaderneklerifederasyonu.com

www.misem.com.tr

Eğitim Başvuru Formları linki:
https://misem.com.tr/formlar/

8. Uluslararası Sosyodrama Konferansı

2024 yazında Budapeste’de gerçekleştirilecek 8. Uluslararası Sosyodrama Konferansının
tanıtım & bilgilendirme toplantısı 3 Eylül 2023 günü çevrimiçi olarak düzenlenecek.
Not:  Türkçe çeviri olacaktır.

Aşağıdaki formdan kayıt olabilirsiniz.


Uluslararası Katılımlı 46ncı Grup Psikoterapileri Kongresi

Uluslararası Katılımlı 46.Grup Psikoterapileri Kongresi

Uluslararası Katılımlı 46.Grup Psikoterapileri Kongresi
24-27 Mayıs 2023, Asklepion, Bergama
“Her yıl Mayıs ayı sonunda, baharın coşkusunu en çok da çiçeklerden, ağaçlardan ve masmavi gökyüzünden anladığımız günlerde, yeniden buluşmayı büyük bir heyecanla beklediğimiz kongremize davetlisiniz.” demiştik Kasım ayında kongreye davet mektubumuzda.

Çok çalıştık, kongre programını hazırladık, kimleri davet edeceğiz, nerede kalacağız, hava nasıl olacak derken…
6 Şubat sabahı sarsıldık ve kocaman bir yıkıma uyandık… Çok kayıp verdik, çok yaralandık, içimiz yandı.
Toparlanmaya çalıştık; kongreyi iptal mi etsek dedik, şimdi sırası mı diye düşündük.
Abdülkadir Özbek Psikodrama Dernekleri Federasyonu çatısı altındaki psikodrama dernekleri:
İstanbul Psikodrama Derneği, İzmir Psikodrama Derneği, Anka Psikodrama Derneği, Denizli Psikodrama Derneği, Çukurova Arşalus Kayır Psikodrama Derneği deprem sonrası psikososyal ağlarda yerlerini aldılar.
Bir yandan kayıpların acısı bir yandan da dayanışma çabası boy verdi.
Mayıs’ta Bergama’ da birlikte olmak bu nedenle daha da anlamlı geldi. Tam da yanyana gelip acıları paylaşma, yaraları sarma, öfkeyi gösterme zamanı. Bunca olandan sonra nasıl bir değişim nasıl bir dönüşüme ihtiyaç duyduğumuzu anlama zamanı.
“Çünkü hatıralar kuşlar gibi
Dal ister konacak” demiş Şair Oktay Rifat.

O ağacın gövdesi, kökleri, dalları, yaprakları, meyveleri hepsi biziz. Gelin hatıralarımız konsun hep dallarımıza.
Uluslararası Katılımlı 46. Grup Psikoterapileri Kongresi’nde buluşmak üzere.

Saygılarımızla,
Düzenleme Kurulu Adına Kongre Başkanı
Nalan Özçete

Ayrıntılı bilgi ve online kayıt için burayı tıklayın.

Psikososyal Destek Çalışmaları Gönüllü Formu

 

Kahramanmaraş ve çevre illerde meydana gelen depremden etkilenen kişilere yönelik psikososyal destek çalışmaları yürütmeyi planlamaktayız. Çevrimiçi ya da yüz yüze platformlarda yürütmeyi planladığımız bu çalışmalara gönüllü olarak katkı sunmak isteyen üyelerimizin aşağıda ki linkten Gönüllü Formu’nu doldurmalarını rica ediyoruz.
Teşekkürlerimizle,

Gönüllü Formu

Yeniden bir arada

Yeniden bir arada

Bu yıl 14. Psikodrama Günleri’nde Kent Üniversitesi iş birliği ile 4-5 Şubat 2023 tarihlerinde “Yeniden Bir Arada” olacağız. Uzun süren bir aradan sonra yeniden bir araya geleceğiz. İyileşmek için, hatırlamak için, öğrendiklerimizi paylaşmak için, karşılaşmalar için yine psikodrama sahnesinde buluşacağız. Birbirimize, psikodramaya, sahneye, bir grubun içinde var olmaya, duygularımıza, bedenimize, oyunla, dansla, söyleşilerle “YENİDEN BİR ARADA” olmaya hepinizi davet ediyoruz.

İstanbul Psikodrama Derneği

Çocuk Psikodrama Atölyesi

Mektubunuz var!

İstanbul Psikodrama Derneği alandan uzman kişilerle sizleri buluşturmaya devam ediyor. Çocuklarla çalışan uzmanlar için iki özel eğitmen aramızda olacak ve bizimle bilgilerini paylaşacaklar.

Teorik ve uygulamalarla zenginleştirilmiş bu atölyeye katılarak, çocuk psikodramasının önemli isimlerinden Stefan Flegelskamp ve Milena Mutafchieva ile çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Çocuk Psikodrama Atölyesi, 13-14 Temmuz 2022 tarihlerinde Cezayir İstanbul’da gerçekleşecektir. Eğitimde çeviri olacaktır. Katılımcılara “Katılım Belgesi” verilecek olup, 20 katılımcının altında kayıt olması durumunda grup açılmayacaktır.

*Halen psikodrama eğitiminde olan adaylar için, kredilendirme konusunda bilgilendirme yapılacaktır.

Bilgi almak ve kayıt yaptırmak için bilgi@psikodramatist.com adresine yazabilirsiniz. Ayrıca eğitim hakkında bilgi almak için aşağıda ilettiğimiz Whatsapp grubuna katılabilirsiniz:

https://chat.whatsapp.com/BCujjlQtOZ62fUc10yacLX

Sevgi ve saygılarımızla,

İstanbul Psikodrama Derneği Yönetim Kurulu

© 2022-23 Created by -N for İstanbul Psikodrama Derneği

X