Dr.Nuşin Sarımurat BAYDEMİR

DR. NUŞİN SARIMURAT BAYDEMİR’İN ÖZGEÇMİŞİ

Zorunlu hizmetini Manisa’da yaptıktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nde, psikiyatri uzmanlık eğitimi aldı. Uzmanlık eğitimi döneminde, Prof. Dr. Ulviye Etaner’in öncülüğünde psikoanalitik eğitim; Prof. Dr. Şahika Yüksel’in öğrencisi olarak bilişsel-davranışçı psikoterapi eğitimi aldı. Aynı dönem, 1986’da grup psikodrama eğitimine başladı. Cinsiyet rolleri, cinsel işlev bozuklukları, evlilik sorunları ve kadın ruh sağlığına ilişkin çalışmalar yaptı. 1991-1993 yıllarında Dışkapı SSK Hastanesi’nde ayaktan tedavi ünitesinde uzman olarak çalıştı. Aile terapisi eğitimi almak üzere istifa etti.

New York’da Ackerman Institute for Family Therapy’de aile ve çift terapisi eğitimi aldı. 1995 yazında Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nde hastalar, hasta yakınları ve hekim ilişkileri konularında grup çalışmaları gerçekleştirdi.

1996’da İlişki Psikoterapileri Enstitüsü’nü kurdu. 1998’de aile ve çift psikoterapileri konusunda eğitim vermeye başladı.

1999 dönemi eğitim öğrencilerinden bir grupla “Aile Terapisi Terimleri Sözlüğü”nün yazılmasına öncülük etti.
2001’de “Psikodramanın Çift Grup Terapisinde Uygulanması” konulu tezi sonrası Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü psikodrama terapisti oldu.

2001 – 2004 yılları arasında 300 saat Jungien psikodrama eğitimi(İsviçre Jung Enstitüsü’nden) ve aynı dönem 3 yıl Gestalt psikoterapisi eğitimi (H. Nita Scherler’den) aldı.

Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği (CETAD) ve Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği’nin eğitimci ve aktif üyelerinden biri oldu. International Association of Group Psychotherapy (IAGP), Aile ve Evlilik Terapileri Derneği (AETD) ve International Family Therapy Association (IFTA) üyesidir.

1997’den 2007 yılına kadar yarı zamanlı olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde çalıştı. 2007 yılında emekliye ayrıldı.

2012 yılında kurulan Çift ve Aile Terapileri Derneği’nin (ÇATED) ilk yönetim kurulu başkanlığını yaptı.

Halen Bilgi Üniversitesi, Çift ve Aile Terapisi master programında, İlişki Psikoterapileri Enstitüsü’nde eğitmenliğini sürdürmekte, ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak çalışmaktadır.

Evli ve bir çocukludur…
 

© 2019 İstanbul Psikodrama Derneği . Tüm Hakkı Saklıdır. Designed By SebComputer.